Голосіївський районний суд Києва не побачив провини екс-керівника «Оранти», нинішнього заступника голови правління ВіЕс Банку Олени Болотової в багатомільйонних втратах страховика. Хоча саме вона підписувала спірні документи про передачу прав на торговельну марку та торгових знаків «Оранта» компанії «ІМГ Інтернешнл холдинг компані». Юристи вважають складним процес залучення глави до відповідальності за виконання колегіального рішення.
Болотова виправдана
Голосіївський районний суд Києва зняв з екс-керівника НАСК «Оранта» Олени Болотової звинувачення в нанесенні страхової компанії збитків на $ 10 млн, які виникли в результаті передачі її знаків товарів і послуг до ТОВ «ІМГ Інтернешнл холдинг компані». Про це йдеться в рішенні суду від 3 липня 2017 року.
«ІМГ Інтернешнл холдинг компані» зареєструвало товарний знак НАСК «Оранта», а також слоган «Оранта оберігає Україну» в жовтні 2008 року. Після цього їй за договором були передані права на товарний знак і слоган страхової компанії. «На момент підписання зазначених договорів президентом «ІМГ Інтернешнл холдинг компані» і головою наглядової ради HACK «Оранта» був Олег Спілка», вказується в судових матеріалах.
Олена Болотова звинувачувалася в тому, що «в невстановлений досудовим розслідуванням час організувала проведення засідання правління HACK «Оранта», на якому членами правління було прийнято рішення про передачу виключних майнових прав на знаки для товарів і послуг суспільству «ІМГ Інтернешнл холдинг компані», підконтрольному членам наглядової ради HACK «Оранта», за винагороду в сумі 5,99 млн. грн.».
Після цього «Оранта» розпочала орендувати у компанії права на користування торговими марками за велику суму. Як встановила Державна фінансова інспекція в Києві, «Оранта» зазнала збитків на суму 64,547 млн. грн.
Дії менеджменту кваліфіковані за ч. 2 ст. 367 КК – службова недбалість, тобто невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обов’язків через несумлінне ставлення до них, що призвела до тяжких наслідків. Відповідальність за цією статтею – позбавлення волі на строк від двох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та штрафом від 4,25 тис. до 12,75 тис. грн.
Своя правда
У суді Олена Болотова пояснила, що в березні 2008 року акціонерами було прийнято рішення створити холдингову компанію. З ініціативи засновників «Оранти» влітку 2008-го на розгляд правління було винесено питання про передачу торгових марок «ІМГ Інтернешнл холдинг компані». «Проекти договорів розробляли юристи ТОВ, бухгалтера, проводилися узгодження. У рішенні правління, яке вона обов’язково повинна виконувати, зазначено, що договір вступає в силу, коли він буде узгоджений наглядовою радою. Надалі рішення правління про передачу торгових марок, про які йде мова в обвинувальному акті, було погоджено з членами наглядової ради», – йдеться в рішенні суду.
Суд констатував, що сторона обвинувачення не надала достатніх і переконливих доказів того, які саме дії або бездіяльність Олени Болотової свідчать про службову недбалість. І хоча збитки понесла «Оранта», вона не була визнана потерпілою стороною: в матеріалах справи міститься лише позовну заяву БТА Банку, який є акціонером страховика і хотів би стягнути з винної сторони понесені страховиком збиток.
Більш того, Олена Болотова акцентувала увагу на тому, що головою наглядової ради тоді був Олег Спілка, як і засновником «ІМГ Інтернешнл холдинг компані», а значить, рішення про продаж і подальшої оренди торгових марок брали він і інші члени наглядової ради.
Виправдання Олени Болотової не означає закриття справи. Колишні глава наглядової ради страхової компанії Олег Спілка і член наглядової ради Олександр Тимінський оголошені в міжнародний розшук. Слідче управління Головного управління Національної поліції в Києві підозрює їх в злочині, передбаченому ч. 5 ст. 191 КК (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем в особливо великих розмірах або організованою групою). Санкція за цим звинуваченням – до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
У прокуратури є 30 днів на подачу апеляції. Теоретично апеляцію може подати і БТА Банк, щоб домогтися перегляду виправдувального вироку і збільшити свої шанси по стягненню збитків, понесених страховиком. «Остаточне рішення прийматиме акціонер. А для цього потрібно детально вивчити матеріали кримінальної справи і рішення суду. Юристи повинні оцінити шанси на перемогу: чи зможуть вони надати суду вагомі контраргументи », – говорить співрозмовник на юридичному ринку, знайоме з ситуацією. У юрфірме «Ільяшев і Партнери», яка представляє інтереси акціонерів «Оранти» – казахського БТА Банку – обіцяли прокоментувати це питання пізніше.
Руденко Вікторія, ФІНКЛУБ
Залишити коментар